Jak sięgam pamięcią wstecz, widzę siebie jak przeddzień wyjazdu na obóz jako gorąca 18-stka biegłam do Urzędu Miasta w Gdyni po dowód osobisty, żeby posiadać kwit na to, że jestem prawowitym Wychowawcą.

Fakt, nieraz poszukuję w głowie odpowiedzi na pytanie, jak możliwe było zaufanie Rodziców uczestniczek, którym obdarzano całą kadrę gdyńskiej 40-tki, wysyłając z nami nastolatkami ponad trzydziestoosobową gromadkę dziewcząt w wieku 9+, ale to wydarzyło się naprawdę!

Pomimo rezygnacji z czynnej służby, nieraz powtarzam Bartkowi, że harcerstwo (w konsorcjum z Mamą) nauczyło mnie wielu cennych umiejętności, które aktualnie wykorzystuję w pracy w Sportowej Inicjatywie. Bardzo ważnym i radosnym działaniem jest dla mnie organizacja obozów dla dzieci. No i ten wpis – osobisty, z mojego punktu widzenia – dedykuję wszystkim tym, którzy stają przed wyborem Organizatora Turystyki dla swoich pociech.

 

Formalnie rzecz biorąc

Od tego wypadałoby zacząć, choć Ameryki nie odkryję. Poniżej kilka ważnych aspektów formalnych, których nie wypada ominąć:

  • sprawdź, czy organizator jest podmiotem zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Wyszukiwarkę znajdziesz na: wyszukiwarka;
  • zwróć szczególną uwagę na informację o posiadanym certyfikacie gwarancji ubezpieczeniowej – dokument jest gwarantem zwrotu kosztów, jeśli wyjazd marzeń Twojego dziecka nie doszedłby do skutku. Dobrze być też na bieżąco: w tym miesiącu w życie wchodzi ustawa dot. powołania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w strukturze Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co to oznacza dla Usługobiorców usług turystycznych? Same plusy, ponieważ jest to ciało wspierające i usprawniające wypłatę poniesionych kosztów w przypadku upadłości firm turystycznych. Szczegóły dostępne na stronie: Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Bezpieczeństwo niejedno ma imię

Jak wspomniałam, to wpis osobisty. Gdyby miał być sponsorowany, ten akapit należałoby rozpocząć: „(…)wybierz organizatora, który od 120 lat na Rynku zorganizował niespełna milion udanych wypoczynków(…)”.

A co jeśli Wam zdradzę, że organizatorzy z wieloletnim stażem, których niestety było dane mi poznać nie wylewali za kołnierz podczas czynnej opieki nad swoimi podopiecznymi? Przerażające? Ja też byłam w ciężkim szoku. Ale m.in. te sytuacje zdeterminowały mnie do przygotowania tego artykułu. Bo pomimo tego, że obóz to drogi wydatek, to jestem pewna, że czynnik ekonomiczny nie może być decydujący. Nie ukrywam, że każdy pomysł na weryfikację takich zachowań wydaje mi się absurdalny. Mogę pozwolić sobie jednak na własne świadectwo, że na obozach sportowych Sportowej Inicjatywy, które będzie mi dane przygotowywać to jest zwyczajnie niedopuszczalne.

Warto dowiedzieć się także o formie współpracy ze służbą zdrowia. Poza dostępną „na miejscu” Pielęgniarką należałby dopytać się Organizatora o podpisane porozumienie z lokalną przychodnią, czy odległością od Szpitalnej Izby Przyjęć. Drodzy Rodzice, niech Was nie przeraża ten fragment wpisu, przecież lepiej dmuchać na zimne.

Wertując ofertę obozu dla dzieci, warto spojrzeć na wliczone w cenę obozu ubezpieczenie NNW. Oczywiście nikt nie zakłada czarnych scenariuszy. Jeśli jednak się wydarzą, zagwarantujecie sobie możliwość dochodzenia odszkodowania.

Kadra nie z pierwszej łapanki

Wyjazd bez rodziców poza rodzinne kąty to dla dziecka ogromne przeżycie. Komunikacja Opiekunów Kolonijnych często pozostawia wiele do życzenia. Warto mieć zatem szansę poznania osoby, która będzie Wychowawcą Twojej pociechy jeszcze przed obozem. Nie mam na myśli indywidualnych spotkań – Uczestnik vs. Wychowawca. Moc Internetu daje nam morze możliwość np. przesłania filmu przedstawiającego kadrę obozu, jeszcze przed jego rozpoczęciem. Jeżeli firmy posiadają swoje kanały w mediach społecznościowych warto byłoby zobaczyć prezentację Opiekunów tak, by poznać ich dotychczasowe doświadczenie, czy zainteresowania. Tu chodzi w końcu o osobę, która weźmie pełną odpowiedzialność za Twoją pociechę.

Przemyślany program obozu

W harcerstwie zasada była dość prosta, i składała się z trzech części: Uczestnicy mają być najedzeni, wykąpani i wyspani. Proste, ale nie bezpodstawne.

Przytoczone zalecenia w połączeniu z fabularnymi zabawami, autorskimi treningami oraz przebojowymi Wychowawcami to przepis na to, że nasze dziecko da sobie radę. Tak! Takie obozy to nauka samodzielności i wytrwałości. Nawet w hotelowych warunkach, rozłąka z najbliższymi to dla Dziecka ogromne przeżycie. Jeżeli jednak do min. ukróci się tzn. czas wolny, możemy być pewni, że nawet pierwszoroczny obozowicz powróci do domu z pełną satysfakcją i pobudzoną potrzebą odkrywania świata! I proszę nie mylcie tego z brakiem odpoczynku, tu zwyczajnie chodzi o proporcje.

Polecanki-cacanki

Z kim wyjedziesz na obóz? Kogo wybierzesz? Kierujesz się ceną, standardem hotelu, czy programem ramowym? Niezależnie co wybierzesz (bo w tej materii warto stworzyć odrębny artykuł), warto skorzystać z opinii. Żyjemy w takich czasach, że opinie stanowią walutę. Już za parę złotych można kupić sobie 200 like’ów na portalu facebook.pl klikanych przez fikcyjne konta. Znam nawet pikantną historię Szkoły Nurkowania, która sprzedając swoje opłakane kursy dopuszczała się znaczących zniżek, w zamian za pozytywną opinię na lokalnym portalu. Dlatego tu warto odrobić lekcje i pożądanie zbadać opinię dot. zarówno Organizatora, jaki i ośrodka, gdzie odbyć ma się obóz. To co naszym zdaniem warto zrobić:

  • telefon do osoby, która skorzystała już z Usługi (i tu składamy ogromne podziękowania wszystkim Rodzicom, którzy zechcieli zaufać Sportowej Inicjatywie w lipcu 2016, na naszym pierwszym obozie)
  • portale społecznościowe (facebook.com, plus.google.com, youtube.com)
  • wyszukiwarka, poprzez wpisanie np. „orgaznizator xyz opinie” lub „ośrodek abc opinie”.

Oczywiście nie zawsze Internet prawdę Ci powie. Jest jednak dobrą podstawą do wykluczenia rażących nieprawidłowości.

W następnych tygodniach pochylę się nad tematyką dot. przygotowania dziecka do takiego wyjazdu oraz złotych myśli jak współpracować z dzieckiem, kiedy na takim obozie już przebywa. Tymczasem serdecznie zapraszam do video-relacji z obozu letniego 2016 r. oraz zamieszczam link do zgłoszeń na obóz zimowy 2017.

 


Zgłoszenie na obóz zimowy do Władysławowa do Willi Pomorzanka (29.01-4.02) znajdziecie na Obóz Zimowy 2017 – zgłoszenie

projekt ue